Proste psie sztuczki to coś, czym każdy właściciel psa może chwalić się na każdym kroku. Nie zawsze jednak nauka jest tak prosta tak sama wykonana przez psa czynność. W jaki sposób należy podchodzić do nauki komend?
Jedną ze sztuczek, jaką ceni wielu właścicieli jest aportowanie. Ta komenda jest szczególnie użyteczna w przypadku psów myśliwskich, które musiały przynosić upolowaną zdobycz. Istotne było to, by pies nie bawił się upolowaną zdobyczą, a spokojnie przynosił ją do właściciela.

 

Aportowanie na pewno będzie dobrą zabawą dla psów ras myśliwskich, ale również inne psy mogą znajdować w przynoszeniu patyka sporo frajdy.
Jak nauczyć psa aportować? Przede wszystkim należy zwrócić jego uwagę na przedmiot, który będzie służył do nauki aportowania. Niektórym psom wydaje się to od razu interesujące, jednak w niektórych przypadkach konieczne bywa nawet posmarowanie przedmiotu czymś apetycznym, aby w ogóle dało się rozpocząć naukę. Kluczowe jest to, aby pies był w stanie spokojnie trzymać przedmiot w pysku nie bawiąc się nim. Dopiero potem można rozpocząć naukę polegającą na rzucaniu przedmiotu. Pies zainteresowany aportem zazwyczaj biegnie za rzuconym przedmiotem, a jedyne problemy mogą pojawić się przy oddawaniu przedmiotu właścicielowi.