Cylindry hydrauliczne i pneumatyczne potrzebują szczególnego zabezpieczenia dlatego najczęściej stosuje się uszczelnienie tłoka. Takie uszczelnienie występuje wielu typach, które różnią się między sobą budową oraz zastosowanym przy ich produkcji materiałem. Oprócz zastosowania uszczelki zasadniczej do tłoka stosuje się również różnego rodzaju uszczelnienie pomocnicze. W zależności od rodzaju i potrzeb tłoka, można zastosować uszczelnienia jednoelementowe lub wieloelementowe, które są złożone z kilku elementów, co więcej te elementy mogą zostać wykonane z różnych materiałów. Zastosowanie uszczelki to tłoka jest niezwykle ważnym elementem całej konstrukcji urządzenia, dlatego sprawdź jakie właściwości i funkcje mają uszczelki oraz jakie są ich główne zadania
Kluczowe właściwości uszczelek do tłoka
Zastosowanie uszczelnienia do tłoka zapewnia długotrwałe i prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Zastosowanie tego elementu to przede wszystkim zmniejszenie tarcia pomiędzy dwoma elementami tłoka i dzięki temu straty na mocy silnika są mniejsze. Uszczelki techniczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na zużycie, ponieważ są odporne na czynniki termiczne, chemiczne oraz korozję. Odpowiednio zastosowany pierścień tłokowy zapewnia dużą trwałość i niezawodność przez cały czas pracy tłoka. Co więcej, zastosowane materiały do produkcji uszczelek powodują przedłużoną trwałość pracy urządzenia przy jednej uszczelce. Co jakiś czas należy dokonywać przeglądów urządzenia i ewentualnie zmienić uszczelkę na nową.
Jaskie funkcje pełni uszczelnienie tłokowe?
Uszczelka tłokowa pełni wiele ważnych funkcji, które wpływają na jakość pracy maszyny. Przede wszystkim uszczelka zapobiega przedostawaniu się spalin do skrzyni korbowej, a dzięki temu silnik nie traci swojej mocy. Uszczelki bardzo dobrze zabezpieczają maszyny przed przedostaniem się szkodliwych substancji do innych części instalacji lub na zewnątrz urządzenia. Uszczelnienie techniczne tłoka zapewnia dokładne określenie grubości filmu olejowego na ścianie cylindra, a także rozprowadzenie oleju smarowego na ścianie cylindra, co umożliwia płynną i efektywną pracę tłoka. Uszczelnienia techniczne to niepozorne akcesoria do zabezpieczenia urządzeń i maszyn, ale dzięki im zastosowaniu każdy element maszyny może pracować prawidłowo i efektywnie.
Rodzaje pierścieni tłokowych
Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzai pierścieni tłokowych, z których każdy odpowiada za bezpieczeństwo maszyny. Możesz spotkać następujące uszczelnienia tłoka:
- pierścienie prostokątne,
- pierścienie minutowe,
- pierścienie noskowe,
- pierścienie trapezowe,
- pierścienie zgarniające olej (jedno -, dwu- i trzyczęściowe).
Wybór jednego rodzaju uszczelnienia technicznego nie spełni wszystkich wymagań, jakie zostały postawione pierścieniom tłokowym. Pełne bezpieczeństwo maszyny jesteśmy w stanie osiągnąć przez zastosowanie kombinacji różnych typów pierścieni tłokowych. We współczesnych silnikach samochodowych znajdziesz najczęściej połączenie pierścienia uszczelniającego, łączonego z pierścieniem uszczelniająco-zgarniającym oraz pierścień zgarniający olej.
Pamiętaj, że nie istnieje najlepszy pierścień tłokowy, ani też nie istnieje idealna kombinacja pierścieni, które są możliwe do zastosowania w tłokach. Każdy rodzaj uszczelnienia tłoka ma inne zadanie oraz inne cechy charakterystyczne, dlatego najlepsze jest zastosowanie wielu wariantów jednocześnie.
Najnowsze komentarze