Musztarda powstała po raz pierwszy w starożytnym Rzymie. Już wtedy zauważono jej właściwości zdrowotne. Jej popularność w czasie wieków wahała się od powszechności do elitarności. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych produktów, jednak nie zapominamy o jej wyjątkowości. W Wisconsin w Stanach Zjednoczonych od 1992 roku można zwiedzać muzeum musztardy, a rok wcześniej, czyli w 1991 roku został ustanowiony Światowy Dzień Musztardy, obchodzony od tamtej pory w pierwszą sobotę sierpnia. Pokazuje to niezwykłą pozycję tego prostego sosu, jakim jest musztarda. Właściwości, jakie wykazuje, najczęściej są ograniczane do wsparcia układu pokarmowego czy układu krążenia. Rzadko pamiętamy o jej szerszym działaniu. Tymczasem może ona poprawiać nasze samopoczucie w bardziej prozaicznych sprawach.

Musztarda na ból i skurcze

Musztarda dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym i rozkurczowym sprawdzi się jako składnik kąpieli. Łyżka dodana do wody w wannie sprawi, że nasze ciało się rozluźni, a ból mięśni zostanie zniwelowany. W tym celu można ją również zmieszać z miodem i odrobiną soli, a później rozsmarować w bolącym miejscu. Działając rozkurczowo, sprawdzi się również w czasie długiej podróży, gdy nasze nogi cierpią z powodu skurczy.

Musztarda na poprawę samopoczucia

Sos produkowany z gorczycy jest bogaty w wiele witamin i minerałów. Dostarczanie ich organizmowi może poprawić nasze samopoczucie w wielu aspektach. Minerały takie jak żelazo, magnez, potas, czy selen pomogą uniknąć anemii. Musztarda właściwości, jakimi się charakteryzuje, skupia również na wspieraniu układu nerwowego, przez co może przyczynić się do poprawy naszego psychicznego samopoczucia. Magnez pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu i pozwoli zmniejszyć problem bezsenności, dzięki czemu będziemy czuć się bardziej wypoczęci. Z kolei dostarczenie witaminy B1, czyli tiaminy pozwoli nam poprawić nastrój oraz uniknąć nadmiernej senności. Tiamina poprawia również koncentrację, pozwalając tym samym na zredukowanie naszej irytacji i roztargnienia. Dodatkowym atutem musztardy jest to, że jest niskokaloryczna. Jedna łyżeczka musztardy to zaledwie około 5 kilokalorii, więc sprawdzi się również u osób pilnujących swojej diety.