Jeśli nigdy nie byłeś w górach, a chciałbyś w końcu spróbować i szukasz artykułu góry dla początkujących, to idealnie trafiłeś. Dowiesz się z niego jakim kluczem kierować się przy wybieraniu gór oraz poznasz dwa przykłady szlaków idealnych dla początkujących.

Najważniejsze elementy szlaku górskiego

Przy wybieraniu odpowiedniej trasy w górach jest kilka elementów, na które należy zwracać uwagę. Jest to na przykład orientacyjny czas potrzebny na pokonanie trasy, który jest zawsze podany na mapie. Jeśli jesteśmy początkującymi, to prawdopodobnie będziemy potrzebowali kilku odpoczynków, więc czas naszej wędrówki też się automatycznie wydłuży. Lepiej nie wybierać się na trasy, których orientacyjny czas przejścia jest dłuższy niż 5 godzin. Trzeba też wybierać trasy o odpowiedniej długości. Nie warto na pierwszy raz wybierać szlaków dłuższych niż 10 km, ponieważ jeśli przyjechaliśmy w góry na kilka dni, to po zbyt długich trasach możemy mieć zakwasy, przez co nie będziemy mogli już po nich chodzić podczas tego wyjazdu. Przecież nie o to chodzi, żeby będąc w górach cały wyjazd przesiedzieć w pokoju hotelowym. Ostatni element, na który trzeba zwracać uwagę, jest różnica wzniesień, czyli ile metrów w pionie trzeba będzie pokonać, aby dotrzeć na szczyt. Najlepiej, żeby nie wynosiła ona więcej niż 500 metrów. Dla amatorów taka różnica jest wystarczająco wymagająca.

Odpowiednie trasy dla początkujących

Pierwsza z nich znajduje się w Górach Świętokrzyskich i prowadzi z Kakonina na Łysicę i z powrotem. Długość tej trasy wynosi niecałe 10 km, przewidywany czas przejścia to 2,5 godziny, natomiast różnica wzniesień jest równa 280 metrów. Druga trasa jest położona w Tatrach. Prowadzi ona z Kościoła Miłosierdzia Bożego na Cyrhli na Wielki Kopieniec. Długość trasy w dwie strony to niecałe 6 km. Przejście tej trasy powinno zająć około 2 godzin. Różnica wzniesień jest równa 320 metrów.
Na podstawie informacji zamieszczonych w tym artykule, z pewnością poradzisz sobie z wyborem odpowiedniej trasy z uwzględnieniem swoich predyspozycji fizycznych. Jeśli na początek wybierzesz jedną z dwóch podanych tutaj tras, to przy poszukiwaniu kolejnych, możesz porównywać ich parametry z tą, którą już przeszedłeś.