Każdy z nas zna uczucie niewyspania, które od początku dnia sprawia, że czujemy się zmęczeni, wszystko nas drażni – kolokwialnie mówiąc, jesteśmy nie do życia. Dzienne stresy w pracy, szkole czy na studiach potrafią wpłynąć na jakość naszego snu. Są jeszcze kolejne czynniki, które wpływają na nasz sen, jak dieta czy aktywność fizyczna. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się jak zmienić swoje podejście i poznasz sposoby na zdrowy sen.

Nie daj się stresowi

Praca potrafi zmęczyć człowieka. Szczególnie ta w korporacjach gdzie odbywa się nieustanny wyścig szczurów. Nie oznacza to tego, że tylko w takich firmach jesteś poddany stresowi. Bywają sytuacje, w których w starciu z kolegami z pracy stawiamy się na przegranej pozycji, a często w przypadku osób introwertycznych przeradza się o w stres. Najprościej jest powiedzieć nie myśl o tym i faktycznie jest to prawda, ale to duże uproszczenie sprawy.

Dobrym sposobem na zdrowy sen jest jego regularność. Jeżeli nie potrafisz zasypiać o jednej i tej samej godzinie, to się do tego zmuś i wprowadź do swojego grafiku godzinę, w której zamierzasz odejść w objęcia Morfeusza. Poświęcając tę samą liczbę godzin na sen będziesz bardziej rześki następnego dnia i z pewnością będziesz mieć więcej siły do działania. Pamiętaj, że powinieneś przeznaczać ok. 8 godzin na sen i staraj się właśnie wygospodarować taką liczbę godzin – w końcu chcesz, by kolejny dzień nie służył tylko do odespania.

Odpowiedni posiłek, jako składnik dobrego snu

Jest to oczywiste rozwiązanie, aczkolwiek nie przez wszystkich stosowane. Zdarza się, że w trakcie dnia nie dojadamy śniadania, czy to obiadu i w wieczornym posiłku upatrujemy nadrobienia niedoborów jedzenia. To duży błąd. Staraj się, by Twoja kolacja nie była ciężkim posiłkiem i unikaj takich potrafi jak jedzenie kiełbasy z musztardą czy innych ciężkich potraw – postaw na lekkie posiłki i zadbaj o to, żeby spożyć go przynajmniej 3h przed zaśnięciem.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas sposoby na zdrowy sen wcielisz w swoje życie i staniesz się człowiekiem, który będzie w pełni wykorzystywać dzień do tego, by być aktywnym, a nie na odsypianie trudów poprzedniej nocy.